§7 Рух заряджених часток у магнітному полі

Сила Лоренца завжди перпендикулярна швидкості руху зарядженої частки, тому вона змінює тільки напрямок швидкості, не змінюючи її величини. Отже, сила Лоренца роботи не виконує

 (т.к. )

т.т. постійне магнітне поле не робить роботи над зарядженою часткою, що рухається в ньому, і кінетична енергія цієї частки в магнітному полі не змінюється.

1. Якщо частка влітає в магнітне поле й при цьому вектор швидкості  паралельний вектору , тто sinα = 0, FЛ = 0, і частка рухається за інерцією прямолінійно рівномірно.

FЛ = 0;                  S=vt.

 

2. Якщо частка влітає в магнітне поле й при цьому вектор швидкості  перпендикулярний вектору , то sinα = 90°, FЛ = qvB. Т.к.  перпендикулярна швидкості , то  буде доцентрової силою, а рух частки буде відбуватися по окружності, центр якої збігається з однієї із силових ліній вектора

 

 

 

 

.

  1. Заряджена частка влітає в магнітне поле під довільним кутом до силових ліній вектора: . Частка буде рухатися по гвинтовій лінії (по спіралі). У цьому випадку швидкість частки можна розкласти на дві складові  і , а рух по спіралі розглядати як суму двох рухів: рух по окружності зі швидкістюі прямолінійний рух уздовж силової лінії  зі швидкістю .

  .

Визначимо радіус і крок гвинта:

.

Період спирали:

 

Крок спирали: 

 

До списку лекцій

Головна